Krótko o AutoCAD

Czym jest program AutoCAD?

Program AutoCAD wspomaga proces dwuwymiarowego i trójwymiarowego komputerowego projektowania. Twórcą i dystrybutorem programu jest firma Autodesk.

W pierwotnej wersji program był wykorzystywany głównie przez mechaników. Wraz biegiem czasu wprowadzano kolejne dodatki, dzięki czemu obecnie Autodesk AutoCAD jest używany m.in. przez architektów czy projektantów. Najciekawsze wprowadzone dodatki to m.in. AutoCAD Mechanical (umożliwia wykonywanie grafiki inżynierskiej 2,5D metodą FBM), AutoCAD Electrical, Architectural Desktop, Civi Design itp.

AutoCAD dostępny jest w wielu różnych wersjach językowych, w tym również w języku polskim. Funkcjonalna technologia TrustedDWG daje możliwość współdzielenia prac.

AutoCAD w wersji 2016

Najnowszą wersją jest AutoCAD2016. Dzięki niemu możliwa jest realizacja zadań projektowych w środowisku komputera, rozwiązań mobilnych czy chmury. Okazuje się, że porównanie wersji pozwala wychwycić dobre i słabe strony Autocad2016. Można jednak przyjąć, że najnowsza wersja zawiera cały szereg usprawnień.

Nowością w zakresie usprawnień w interfejsie jest wprowadzenie karty Nowy, ciemnych motywów, narzędzi Znajdowania pomocy, galerii wstążki, podglądu poleceń. Bardzo funkcjonalny jest również wybór przy użyciu narzędzia Lasso oraz rzutnie obrazu modelu o zmiennej wielkości.

W zakresie projektowania na uwagę zasługują zmiany takie jak: menadżer chmury punktów, docelowa orbita 3D czy przycinanie i lokalizacja względem obiektu.

W zakresie dokumentowania wprowadzono m.in. następujące zmiany: uzgodnienie wielkości tekstu wielowierszowego, wyrównanie tekstu, automatyczne wypunktowanie i numerowanie, narzędzia indeksów górnych i dolnych tekstu wielowierszowego.

Najnowsza wersja programu AutoCAD architektom, konstruktorom itp gwarantuje pewność, efektywność i sprawność działania. Zdecydowanie bardziej wyraźne wyświetlanie poszczególnych rysunków jest możliwe dzięki bogatszym kontekstom projektu. Ponadto dokładność rysunków zwiększa się wraz z wprowadzeniem pewnych dodatkowych narzędzi np. skoordynowany model BIM, odliczenia w czasie rzeczywistym itp.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *