Minione epoki zrodziły szereg dzieł sztuki tak imponujących, iż podziwianie ich zapiera dech w piersiach odbiorców do dziś. Ale tylko XX wiek przejdzie do historii jako czas, w którym w pracy artystów nastąpiła prawdziwa rewolucja, spowodowana rozwojem technologii komputerowych. Grafika komputerowa nie przestaje poszerzać horyzontów możliwości swoich użytkowników. Otwiera ona pulę różnorodnych korzyści zarówno dla zwolenników rozwiązań elektronicznych, jak i dla fanów tradycyjnej kartki i ołówka.
Era grafiki komputerowej – nowe narzędzia sztuki
Dzięki sprzętowi zdolnemu sprostać wyzwaniu, jakie stawia cyfrowe projektowanie grafiki, przed artystą nie stoją praktycznie żadne ograniczenia. Grafik 3D może dowolnie modelować i przekształcać tworzone bryły, modyfikując swój projekt tak długo, aż osiągnie upragniony rezultat. Przed erą komputerów wiązałoby się to z wielkimi nakładami finansowymi na płótno, papier, pędzle i farby – obecnie wymaga jedynie determinacji i kilku dodatkowych godzin spędzonych z programem. Szczególnie korzystne jest to w przypadku projektów technicznych. Możliwość uzyskania doskonałego modelu w miejsce wciąż poprawianych szkiców znacznie podnosi wydajność produkcyjną w wielu branżach.
Grafik komputerowy nie tworzy jedynie statycznych obiektów. Może się wykazać również w wymagających dynamiki dziedzinach sztuki, jak animacja filmowa czy projektowanie dla gier komputerowych. Tu również wysokiej jakości sprzęt i odpowiednio dobrane oprogramowanie pozwalają na uzyskanie zdumiewająco realistycznych rezultatów. Za sprawą ich rozwoju gracze nie są już zmuszeni do zawieszenia niewiary z chwilą zanurzenia się w wyobrażonym świecie gry. Ewolucja grafiki sprawiła, że współczesny gaming może z powodzeniem przypominać udział w niezwykłym, interaktywnym filmie – możliwy jest realizm grafiki na nieosiągalnym wcześniej poziome.
Narzędzia pracy grafika – hardware i software
Nie każdy komputer pozwoli na pełne wykorzystanie programów koniecznych dla projektów, jakie wykonuje grafik komputerowy. W przypadku bardziej zaawansowanych z nich na części sprzętów nie będzie można ich nawet uruchomić. Na szczęście na rynku od dawna obecny jest szeroki wybór komputerów przystosowanych w pierwszym rzędzie do pracy z grafiką i animacją. Od pewnego czasu takie możliwości oferują także specjalistyczne laptopy, a najbardziej wymagający mogą złożyć wymarzony sprzęt z dostępnych podzespołów.
Wybór właściwego programu powinien być podyktowany przede wszystkim specjalizacją grafika. Inne programy będą użyteczne do pracy z grafiką rastrową, inne przy grafice wektorowej, a projektowanie techniczne czy grafika 3D narzuci użytkownikowi inny zespół wymagań, niż choćby retusz fotografii. Na początku warto zapoznać się z możliwościami najbardziej powszechnych programów, takich jak Adobe Photoshop, AutoCAD.
Grafika dla wszystkich – programy Open Source i aplikacje
Płatnych programów nie warto skreślać, o ile mieszczą się one w budżecie danego grafika, jednak w przypadku projektowania grafiki komputerowej „darmowe” zdecydowanie nie oznacza „gorsze”. Zaletą programów darmowych typu Open Source z pewnością będzie fakt, iż ich kod otwarty jest na nieustanne modyfikacje dla każdego, kto posiada konieczne umiejętności. Dzięki temu usuwanie błędów czy wprowadzanie potrzebnych udogodnień może odbywać się znacznie szybciej, niż w przypadku programów płatnych o zamkniętym kodzie, gdzie użytkownicy zależni są od szybkości działania producenta.
Pojawienie się urządzeń mobilnych, opartych na Androidzie i innych systemach tego typu, sprawiło, że próg finansowy, związany z dostępem do skutecznych programów graficznych, znacznie się obniżył. Ogromna liczba darmowych aplikacji na tablety czy smartfony, wyposażonych w intuicyjne interfejsy, pozwala osiągać zadowalające efekty nawet amatorom w tej dziedzinie. Profesjonalny grafik komputerowy również znajdzie tu coś dla siebie, a aplikacje płatne są najczęściej tańsze od ich komputerowych odpowiedników.