Flagowy produkt firmy Autodesk

Program AutoCAD to flagowy produkt firmy Autodesk, który umożliwia projektowanie dwuwymiarowe i trójwymiarowe. Jest jednym z najpopularniejszych i najdłużej dostępnych na rynku programów do komputerowego projektowania.


Pierwsza wersja programu pojawiła się w roku 1982 i została zaprezentowana na targach COMDEX w Los Angeles. Sprzedaż rozpoczęła się niedługo później. Od tego czasu pojawiło się wiele nowych wersji aplikacji. Najnowszą jest AutoCAD 2015.

Program znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach związanych z projektowaniem. Z powodzeniem wykorzystuje się AutoCAD w geodezji, budownictwie i elektronice. Nierzadko używa się również programu AutoCAD w architekturze krajobrazu, medycynie, a nawet sztuce. W programie można tworzyć między innymi modele układów elektronicznych, mapy i modele trójwymiarowe o różnych poziomach skomplikowania.

Program jest wydawany w wielu wersjach językowych, w tym także w języku polskim. Jego architektura jest otwarta, co pozwala zewnętrznym firmom na tworzenie własnych nakładek i dodatków.

Cena programu jest dość wysoka i w zależności od wersji może osiągać nawet kilka tysięcy złotych. Nie zawsze jednak korzystanie z programu wymaga wyłożenia tak dużych pieniędzy. Do nauki można skorzystać z wersji próbnej, a studenci mogą pobrać pełną wersję programu do zastosowań niekomercyjnych (na przykład do realizacji projektów na studiach).

AutoCAD może uchodzić za program dość skomplikowany, jednak jego nauka nie musi być trudna. Ze względu na jego popularność, w Internecie łatwo można trafić na liczne kursy i tutoriale. Sporo jest także wartościowej literatury książkowej poświęconej temu programowi.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników (choć nie tylko) organizowane są szkolenia i seminaria, na których można rozwijać swoje umiejętności związane z obsługą programu AutoCAD. Często prowadzone są przez ekspertów i można z nich wynieść mnóstwo przydatnej wiedzy. Choć takie szkolenia potrafią sporo kosztować, na pewno można je uznać za wartościową inwestycję w swoją wiedzę i umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *