Autodesk jest amerykańskim przedsiębiorstwem, które zajmuje się tworzeniem oprogramowania komputerowego, przeznaczonego dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Co ciekawe, cała ich działalność podzielona jest na 6 mniejszych specjalistycznych dywizji, które zajmują się serwisowaniem i produkcją różnych programów. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć chociażby 3DS Max, AutoCAD, a także Autodesk Inventor, który w tym artykule weźmiemy „pod lupę”. Czym jest program Inventor? Do czego służy? Dla jakich branż jest przeznaczony? Dowiesz się o tym, czytając ten artykuł.
Czym jest program Autodesk Inventor?
Jest to program komputerowy, który został stworzony przez firmę Autodesk. Służy do zamodelowania projektowanego urządzenia jako modelu 3D. Dzięki niemu, możliwe jest chociażby wykonanie rysunków wykonawczych, poglądowych, a także złożeniowych. Tak więc projektowanie maszyn za pomocą tego typu oprogramowania jest jak najbardziej korzystne. Zawiera profesjonalne narzędzia do projektowania elementów mechanicznych, a także do tworzenia dokumentacji i co ciekawe- symulacji produktów. Najczęściej używany jest w branżach meblarskich, maszynowych, robotyki, narzędziowych.
Zalety oprogramowania Inventor.
Pomimo, że jest to program bogaty w różnorodne opcje i narzędzia, jego interfejs jest dość czytelny, dlatego każdy bez problemu opanuje podstawy. W razie konieczności, w sieci można znaleźć mnóstwo poradników, zarówno w formie tekstu, jak i nagrań wideo, dzięki którym błyskawicznie nauczymy się podstaw. Możliwe jest używanie wbudowanych narzędzi do współpracy, po to, by szybko wymieniać opinie. Użytkownik ma możliwość korzystania z recenzji w chmurze, aby uzyskiwać kluczowe informacje od innych uczestników projektu. Tego typu oprogramowanie z pewnością zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Autodesk w dużym stopniu postawił na automatyzacje projektowania, dlatego możliwe jest wprowadzanie zmian dzięki technologii iLogic, a także zautomatyzowane projektowanie ram. Nie można zapominać o tym, że mamy do wyboru wiele gotowych komponentów, które dostępne są w obszernej bibliotece z materiałami do dostosowania. Co ciekawe, istnieje możliwość dołączania do danego modelu 3D różnych informacji produkcyjnych, które ułatwiają używanie go na dalszych etapach prac. Dzięki możliwości przesuwania krawędzi i powierzchni punktowo, można w dowolny sposób ukształtować dany element. Dość zaawansowaną funkcją jest używanie wbudowanych kalkulatorów. Umożliwiają one uzupełnianie projektu o dane dotyczące połączeń, takich jak spoiny lub zaciski. Jeśli chodzi o projektowanie węży i rur- z programem Inventor jeszcze nigdy nie było to tak proste.